Patsiendile

Nõuanded

Püüa meie soovitustest kinni pidada ning neid täpselt täita. Nii on võimalik saavutada parim ravitulemus.

 

Pärast lõikust või hamba eemaldamist
 • Kui tuimestus möödub, võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid. Tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid.
 • Turse tekke vältimiseks jahuta haava piirkonda. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda.
 • Mitte mingil juhul ära aseta haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)
 • Esimesed tunnid peale protseduuri võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitatav tegeleda füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega.
 • Kui haavale on asetatud spetsiaalne haavakate, ei tohi süüa umbes kahe tunni vältel. Ka hiljem on soovitatav süüa pehmemaid toiduaineid kuni haavakatte eemaldamiseni. Hammaste harjamisel püüa haavakatet mitte vigastada ning ära kasuta lõikuse järgselt elektrilist hambaharja.
 • Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.
 • Loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.
Juureravi järgselt
 • võib ravitav hammas olla pisut tundlik. See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist

 • ei tohi süüa umbes kahe tunni jooksul, sest hambale on asetatud ajutine täidis

 • järgi täpselt arsti poolt koostatud raviplaani

 • arvesta, et kui hammas on devitaliseeritud (st. nö.”suretatud”) ja paigaldatud juuretäidis(ed), tuleb seda hoolimata valu või tundlikkuse puudumisest umbes aasta pärast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav paari aastase vahega kontrollülesvõtted teha, et olla kindel ravi edukuses.

Pärast täidise paigaldamist
 • võib hammas olla pisut hell ning tundlik peale hammustamist. Selline hellus võib püsidapaarist päevast paari nädalani. Enamasti kaob tundlikkus siiski mõne päeva jooksul ning muretsemiseks ei ole põhjust. Kui aga hamba hellus püsib või tekivad spontaansed valuhood, tuleks kiirelt uuesti hambaarsti poole pöörduda, sest hammas võib olla põletikuline või on hambatäidise kontakt jäänud “kõrgemaks”.

 • kui hambatäidis on kare või takerdub hambaniit hambavahe puhastades, juhi sellele arsti tähelepanu ning palu täidist viimistleda. Sellised viimistlemata piirkonnad koguvad kergesti hambakattu ning võivad tulevikus põhjustada sekundaarkaariest ehk lihtsamalt öeldes tekib hambatäidise kõrvale uus hambaauk.

Pärast igemeravi
 • võivad hambakaelad ja igemed olla tundlikud. Väldi ekstreemselt jahedat või kuuma sööki/jooki.

 • hoolimata tundlikkusest püüa täita arsti poolt koostatud isikliku hügieeni programmi: puhasta ettevaatlikult hambavahesid hambavaheharja või hambaniidiga, seda muidugi juhul, kui arst ei ole soovitanud teisiti.

 • loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.

Pärast suust eemaldatava proteesi paigaldamist
 • võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Ole kannatlik ning püüa proteesi hoolimata ebamugavustundest kanda, sellega on võimalik harjuda! Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemalda protees vaid selle puhastamseks ning kanna proteesi ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski kindlasti eemaldada.

 • Kui protees ei ole suus, tuleb see paigaldada niiskesse veeklaasi või niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.

 • Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada. Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Samuti võib vajadusel kasutada spetsiaalset pehmet harja. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta on liialt abrasiivne ja võib proteesi pinda kahjustada. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.