Meie teenused

Suukirurgia

Suukirurgia hõlmab mitmeid protseduure. Mida täpsemalt tehakse?

 

Hamba või juure eemaldamine

Hamba või hambajuure eemaldamiseks tehakse kõigepealt tuimastav süst, mis võtab ära valutundlikkuse. Lihtsamate hammaste puhul järgnebki tuimastamisele hamba eemaldamine ning hambasombu puhastamine, kui seal on põletikulisi kudesid. Enamasti pole pärast tavalise hamba eemaldamist õmblusi asetada vaja.

Kui hambal on mitu juurt, tuleb see vahel mitmeks tükiks puurida ja siis eraldi osadena eemaldada. See protseduur sarnaneb tavalise hambapuurimisega hambaaugu korral.

 

Osaliselt või täielikult lõikumata (tarkuse)hammaste eemaldamine

Protseduur viiakse läbi steriilsetes tingimustes: patsient kaetakse steriilse linaga, kasutuses on steriilsed instrumendid ning arst kannab steriilseid kindaid. Steriilne katmine toimub tavaliselt peale hamba tuimastamist.

Selleks et hammas kätte saada, tuleb igemele lõige teha ning hammas pehmetest kudedest vabastada. Vahel on suhu lõikumata hambad ka luuga kaetud, sel juhul tuleb luud eest ära puurida. See tunne meenutab patsiendile tavalist hambapuurimist. Kuna luu tuimeneb hambast kergemini, siis pole valus. Kui hambajuured hargnevad erinevatesse suundadesse, tuleb hammas tükkideks puurida ning eraldi osadena eemaldada.

Kui hammas on eemaldatud, tuleb hambasomp (koht, kus hammas luu sees oli) hoolikalt puhastada põletikulisest koest ning loputada, et vältida lahtise hamba- või luupuru jäämist alveooli ehk hambasompu. Haavale asetatakse õmblused, mis olenevalt kasutatud niidist tuleb kas eemaldada või sulavad need ise ära.

 

Tsüsti ja hamba juuretipu eemaldamine

Lõualuu tsüst on üla- või alalõualuus asetsev vedelikuga täidetud õõnsus, mis on vooderdatud pehmete, mitteluuliste rakkudega. Sellised õõnsused muudavad lõualuud nõrgemaks ning võivad ka suureneda ja põletikku tekitada.

Hamba juuretipp on vajalik eemaldada, kui seal ümber on krooniline põletik (hambatipu ümber on toimunud luu sulamine ja tühimik on täitunud põletikulise granulatsioonkoega), mis ei allu juurekanali kaudu teostatavale ravile. Sellised põletikud võivad põhjustada edasist luu sulamist ja lõpuks kahjustada ka kõrvalhambaid. Krooniliste protsesside puhul võib tekkida ka ägenemisi, mille tagajärjeks võib olla näiteks lõulauu abstsess (vt allpool).

Lõualuude tsüsti või hamba juuretipu ümber oleva põletikukolde eemaldamine toimub samuti steriilsetes tingimustes ja vastava piirkonna tuimastamisel süstiga.

Tsüsti või põletikukolde piirkond vabastatakse pehmetest kudedest. Kui tsüst või põletikukolle pole ise luud eest ära hävitanud, tehakse puuriga läbipääs luust, mis meenutab tavalise hambapuurimise tunnet. Seejärel puhastatakse põhjalikult tsüsti või põletikukolde sisu, kuni igas suunas on tunda puhast luud. Kui tegemist on juuretipu ümber oleva põletikukoldega, siis eemaldatakse ka väike osa hamba juuretipust ning juurekanalit täidetakse mõned millimeetrid tipu poolt spetsiaalse materjaliga. Juuretipu ümber oleva põletikukolde eemaldamise eelduseks on varasem korrektne juureravi.

Vahel võib olla ka vajadus (näiteks kui plaanitakse hambaimplantaat paigaldada) asetada puhastatud tsüsti õõnde uus luu, selleks võib olla patsiendi enda luu mingist muust piirkonnast või kunstluu.

Protseduuri lõpus asetatakse pehmetele kudedele õmblused, mis olenevalt kasutatud niidist tuleb kas eemaldada või sulavad ise ära.

 

Hamba vabastamine ortodontiliseks raviks

Protseduur sarnaneb lõikumata hamba eemaldamisele. Peale tuimastamist kaetakse patsient steriilselt, igemele tehakse lõige, et vabastada hamba piirkond pehmetest kudedest ning hamba eest eemaldatakse luud nii palju, et hambal oleks piisavalt ruumi suhutulekuks. Operatsiooni käigus kinnitatakse hambale spetsiaalne detail, millega hakatakse hammast teiste kõrvale õigesse ritta sikutama. Vajadusel asetatakse igemele ka õmblused.

 

Huule- ja keelekida operatsioonid

Huulekida on väätjas moodustis, mis ühendab huuli ja igemeid, keelekida ühendab keelt ja suupõhja. Vahel on kidad liiga lühikesed, millega võivad kaasneda funktsionaalsed häired, näiteks kõnes ja söömisel.

Seda protseduuri saab teha kahel viisil: skalpelli või laseriga. Mõlemal juhul on vajalik küll eelnev tuimastus, kuid laseriga pole vaja tavaliselt õmblusi asetada. Protseduur on lihtne ja kiire, lühike huule- või keelekida vabastatakse.

 

Healoomuliste kasvajate eemaldamine suuõõnest

Protseduur viiakse läbi kohaliku tuimastussüstiga. Kasvaja eemaldatakse ning haavale asetatakse õmblused. Vajadusel saadetakse preparaat ka laborisse histoloogilisse uuringusse, kus vaadatakse mikroskoobiga täpselt, milliseid rakke kasvaja sisaldab.

 

Abstsessi avamine

Abstsess on põletiku tõttu tekkinud mädakolle, mille kõige tõhusam ravi on selle lahtilõikamine. Kõigepealt tuimastatakse turse ja abstsessi piirkond süstiga ning seejärel tehakse skalpelliga lõige, et põletikuline vedelik saaks väljuda. Kui tekib kahtlus, et kogu põletikuline vedelik ei väljunud haavast või on oht, et seda lisandub, pannakse haava dreen (lateksist või jodoformiga immutatud marliriba), mis hoiab haava lahti ega lase põletikukoldel kohe umbseks tagasi muutuda. Dreen tuleks 1-2 päeva pärast eemaldada või vahetada.

 

Kirurgiline hambakivi eemaldamine

Kirurgilist hambakivi eemaldamist kasutatakse küllaltki harva, kuna hambaküretaaž on tänapäeva instrumentidega väga tõhus. Teinekord siiski on vaja tuimastuse all vabastada hambajuured pehmetest kudedest ning puhastada need hambakivist. Vajadusel tehakse ka luuplastikat, mille käigus lisatakse hambakivist tekkinud luudefekti asemele uut luud. Seejärel asetatakse pehmetele kudedele õmblused.

 

Kirurgiline ettevalmistus proteesimiseks

Hambutul lõualuul võib olla nii pehmekoelisi kui luulisi moodustisi, mis tuleb enne proteesimist eemaldada. Pehmekoeliste ehk igemel olevate moodustiste eemaldamine sarnaneb suuõõne kasvajate eemaldamisele. Luuliste, nn mügarike (eksostooside) eemaldamiseks tehakse samuti tuimastussüst, seejärel tehakse igemele eksostoosi kohale lõige ning mügarik tasandatakse puuriga. Protseduuri lõpus asetatakse igemele õmblused, mis vastavalt materjalile tuleb kas eemaldada või sulavad need ise ära.

Kirurgilised protseduurid mõjuvad sageli heidutavamalt, kui nad tegelikult on. Suuõõne operatsioonidega kaasnevad küll mõned ebamugavused, ent tõhusad tänapäevased kohalikud tuimastused tagavad protseduuride valutuse ja kerge talutavuse.