Banner Image

Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine on sisuliselt “pleegitamise protsess”, mille käigus emaili ja dentiini tumedamad alad muutuvad heledamaks.

Hammaste värvi muutumise põhjused:

– toiduained (näit kohv, tee, punane vein), ravimid, samuti suitsetamine mõjutavad hambakattu keemiliselt. Toiduainetes sisalduvad värvained viivadki aastatega hamba värvi muutusteni.

– üksiku hamba värvimuutuse põhjuseks on tavaliselt trauma. Algul on hammas punakas, hiljem muutub vere hemoglobiini lagunedes hallikamaks. Mõnikord värvub hammas pärast juureravi, kui veresooned on jäänud hambast korralikult eemaldamata

– hammaste arengu ajal võivad nende tumenemist põhjustada tetratsükliinikuur, liiga suur fluorisisaldus joogivees ja mõned haruldasemad üldhaigused.

Valgendust viib patsient ise läbi kodus kasutades hammaste järgi tehtud individuaalset kapet ehk valgenduslusikat. Kapesse pannakse valgendavat geeli ja hoitakse seda ette määratud aja suus. Kuur võib kesta mitu nädalat.

Valgendamist ei soovita

– alla 18-aastastele, kuna pulbiruum avar, siis võib hammas tundlikuks muutuda

– rasedatele

– kui on ravimata hamba- ja igemehaigused

– suuremad täidised või kroonid/laminaadid eeshammastel (peale valgendamist peab need välja vahetama)

​Kuna valgendamise käigus muutub hambakoe värvus mitme tooni võrra heledamaks, kuid täidiste/kroonide värvus jääb samaks, siis tuleks ka need välja vahetada. Teatud aja jooksul aga hammaste värvus muutub uuesti tumedamaks (st valgendamise mõju kaob), siis hakkavad heledad täidised/kroonid jälle välja paistma ja sellisel juhul tuleks valgendamist korrata.

​Mõned inimesed on kogenud valgendamise tagajärjel hammaste tundlikkust külma suhtes, teised ebamugavustunnet igemetes. Need sümptomid kaovad enamasti 1–3 nädala jooksul pärast valgendamiskuuri lõpetamist.

​Igaühe hambad ei valgene samal määral. See sõltub eelkõige hammaste struktuurist.

​Olukorda saab kõige paremini hinnata hambaarst ja anda parimat nõu. See võib aga sisaldada soovitust valgendamine ära jätta ja kasutada selle asemel teisi kosmeetilisi protseduure, nagu näiteks laminaatide ja kroonide paigaldamist hammastele.