Banner Image

Suukirurgia

Suukirurgia haarab enda alla mitmeid protseduure, siinkohal seletame lahti, mida nende operatsioonide käigus tehakse.

Hamba või juure eemaldamine:

Hamba või hambajuure eemaldamiseks tehakse kõigepealt tuimestav süst, mis võtab ära valutundlikkuse. Lihtsamate hammaste puhul järgnebki tuimestamisele hamba eemaldamine ning hambasombu puhastamine, kui seal on põletikulisi kudesid. Enamasti tavalise hamba eemaldamise järgselt õmblusi asetada pole vaja.
Vahel, kui hambal on mitu juurt, on vaja ta mitmeks tükiks puurida ja siis eraldi osad eemaldada. See protseduur ei erine patsiendi jaoks kuidagi tavalisest hamba puurimisest hambaaugu korral.

Osaliselt või täielikult lõikumata (tarkuse)hammaste eemaldamine:

Protseduur viiakse läbi steriilsetes tingimustes: patsient kaetakse steriilse linaga, kasutuses on steriilsed instrumendid ning arst kannab steriilseid kindaid. Steriilne katmine toimub tavaliselt peale hamba tuimestamist.

Selleks, et hammas kätte saada, on vaja teha igemele lõige ning hammas pehmetest kudedest vabastada. Vahel on suhu lõikumata hambad ka luuga kaetud, siis on vaja luud eest ära puurida. See tunne on patsiendile võrreldav tavalisel hamba puurimisega, kuna luu tuimeneb hambast kergemini, siis ei ole valulikkust vaja karta. Kui hambal on erinevas suunas hargnevaid juuri, tuleb ka hammas tükkideks puurida ning eraldi osadena eemaldada.

Kui hammas on eemaldatud, tuleb hambasomp (koht, kus hammas luu sees oli) hoolikult puhastada põletikulisest koest ning loputada, et vältida lahtise hamba- või luupuru jäämist alveooli ehk hambasompu. Haavale asetatakse õmblused, mis olenevalt kasutatud niidist tuleb eemaldada või sulavad ise ära.

Tsüsti ja hamba juuretipu eemaldamine:

Lõualuu tsüst on üla- või alalõualuus asetsev vedelikuga täidetud õõnsus, mis on vooderdatud pehmete, mitte luuliste rakkudega. Sellised õõnsused muudavad lõualuud nõrgemaks ning nad võivad ka suureneda ja põletikku tekitada.
Hamba juuretipp on vajalik eemaldada, kui seal ümber on krooniline põletik (hamba tipu ümber on toimunud luu sulamine ja tühimik on täitunud põletikulise granulatsioonkoega), mis ei allu juurekanali kaudu teostatavale ravile. Sellised põletikud võivad põhjustada edasist luu sulamist ja lõpuks kahjustada ka kõrvalhambaid ning krooniliste protsesside puhul võib tekkida ka ägenemisi, mille tagajärjeks võib olla näiteks lõulauu abstsess (vt. allpool).

Lõualuude tsüsti või hamba juuretipu ümber oleva põletikukolde eemaldamine toimub samuti steriilsetes tingimustes ja vastava piirkonna tuimastamisel süstiga.
Tsüsti või põletikukolde piirkond vabastatakse pehmetest kudedest. Kui tsüst või põletikukolle pole ise luud eest ära hävitanud, tehakse puuriga läbipääs luust, mis jällegi ei erine patsiendile tavaliselt hamba puurimisest. Seejärel puhastatakse tsüsti või põletikukolde sisu korralikult, kuni igas suunas on tunda puhas luu. Kui tegemist on juuretipu ümber oleva põletikukoldega, siis eemaldatakse ka väike osa hamba juure tipust ning juurekanalit täidetakse mõned millimeetrid tipu poolt spetsiaalse materjaliga. Juuretipu ümber oleva põletikukolde eemaldamise eelduseks on varasemalt korrektselt tehtud juureravi.

Vahel võib olla ka vajadus (näiteks kui on plaanis hamba implantaat paigaldada) asetada puhastatud tsüsti õõnde uus luu, see võib olla mingist muust piirkonnast korjatud patsiendi enda luu või kunstluu.
Protseduuri lõpus asetatakse pehmetele kudedele õmblused, mis olenevalt kasutatud niidist tuleb eemaldada või sulavad ise ära.

Hamba vabastamine ortodontiliseks raviks:

Protseduur sarnaneb lõikumata hamba eemaldamisele. Peale tuimastamist kaetakse patsient steriilselt, igemele tehakse lõige, et vabastada hamba piirkond pehmetest kudedest ning hamba eest eemaldatakse luud nii palju, et hambal oleks piisavalt ruumi suhu tulekuks. Operatsiooni käigus kinnitatakse ka hambale spetsiaalne detail, mille abil hakatakse hammast teiste kõrvale õigesse ritta sikutama. Vajadusel asetatakse igemele ka õmblused.

Huule- ja keelekida operatsioonid:

Huulekida on väätjas moodustis, mis ühendab huuli ja igemeid, keelekida ühendab keelt ja suupõhja. Vahel on kidad liiga lühikesed ja see võib endaga kaasa tuua funktsionaalseid häireid näiteks kõnes ja söömisel.

Seda protseduuri saab teha kahel viisil: skalpelliga ja laseriga. Mõlemal juhul on vajalik eelnev tuimestus, ainuke vahe on selles, et laseriga tehes pole vaja tavaliselt õmblusi asetada. Protseduur iseenesest on lihtne ja kiire, lühike huule- või keelekida vabastatakse.

Healoomuliste kasvajate eemaldamine suuõõnest:

Protseduur viiakse läbi kohaliku tuimastussüstiga. Kasvaja eemaldatakse ning haavale asetatakse õmblused. Vajadusel saadetakse preparaat ka laborisse histoloogilisse uuringusse, kus vaadatakse mikroskoobiga täpselt, milliseid rakke kasvaja sisaldab.

Abstsessi avamine:

Abstsess on põletiku tõttu tekkinud mädakolle, mille kõige tõhusam ravi on selle lahti lõikamine. Kõigepealt tuimastatakse turse, abstsessi piirkond süstiga ning seejärel tehakse skalpelliga lõige, et põletikuline vedelik saaks väljuda. Kui on kahtlus, et kogu põletikuline vedelik ei väljunud haavast või on oht, et seda tekib veel juurde, pannakse haava dreen (lateksist või jodoformiga immutatud marlist riba), mis hoiab haava lahti ja ei lase põletikukoldel kohe umbseks tagasi muutuda. Dreen tuleks 1-2 päeva pärast eemaldada või vahetada.

Kirurgiline ettevalmistus proteesimiseks:

Hambutul lõualuul võib olla nii pehmekoelisi, kui luulisi moodustisi, mis on vaja enne proteesimist eemaldada. Pehmekoeliste ehk igemel olevate moodustiste eemaldamine käib nagu suuõõne kasvajate eemaldaminegi. Luuliste nn mügarike (eksostooside) eemaldamiseks tehakse samuti tuimastussüst, seejärel tehakse igemele eksostoosi kohale lõige ning mügarik tasandatakse puuriga. Protseduuri lõpus asetatakse igemele õmblused, mis vastavalt materjalile tuleb eemaldada või sulavad ise ära.
Kirurgilised protseduurid tunduvad tihti hirmuäratavamad, kui nad tegelikult on. Suuõõne operatsioonidega kaasnevad mõned ebamugavused, mida me ära võtta ei saa (näiteks suu lahti hoidmine), kuid tänu tõhusatele tänapäevastele kohalikele tuimestustele on protseduurid siiski valuvabad ja seega patsientidele hästi talutavad.